Podzimní číslo našeho čtvrtletníku právě vyšlo. Můžete se dočíst o naší činnosti a také o projektech, které podporujeme v našich čtyřech programech.

We wish to invite you to this year´s beneficiary concert, which will again feature solely gypsy music by Bitumen Beat and Devles. The evening shall be hosted by Ester Janečková.

Baševi o.p.s. Vás zve na přednáškový cyklus o židovské kultuře a místní historii do Jičína. Přednášky se konají v domě v Židovské ulici čp. 100.

Ulpan Teplice si Vás dovoluje opět pozvat na DNY ŽIDOVSKÉ KULTURY. Program naleznete v příloze.

Rafael Institut a Výbor pro péči o Prix Irene Vás zvou na blížící se jubilejní konferenci Trauma a domov. Konference se která se koná 24. – 26.

Wishing all our partners and friends a sweet new year!

The last seminar for workers of Jewish and partner organisations for this year was called "Prague Jewish Cemeteries" and it took place on 10th September 2014.

Již zítra máme uzávěrku pro příjem žádostí o nadační příspěvek na rok 2015 ve všech našich programech! Žádosti můžete poslat nejpozději zítra poštou. Žádosti můžete přinést také osobně k nám do kanceláře Legerova 22, Praha 2 do 12 hodin. Prosíme nevhazujte je do schránky, ty bychom nemohli zařadit do výběrového řízení.
Děkujeme za pochopení.

We wish to invite you to the seminar "Prague Jewish Cemeteries" held for employees of Jewish and partner organisations. For more information, click on the invitation bellow.

Foundation for Holocaust Victims in cooperation with Conference on Jewish Material Claims Against Germany and Federation of Jewish Communities in the Czech Republic wishes to invite social workers,

Pages

Subscribe to Front page feed